load-page

Başarılı Bir Öğrenci Olabilmek İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

Ana Sayfa/Başarı/Başarılı Bir Öğrenci Olabilmek İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

Başarılı öğrenci olmayı etkileyen faktör eğitmenden, sınıf ortamına; sınıfta bulunan kişilerden, öğrenciye kadar birden fazla başlık altında incelenebilir. Başarılı öğrenci olmanın yolları hakkında belli başlı başlıkları sizin için yazdım.

Ne İstiyorsunuz?

Başarının ilk adımı neye ulaşmak istediğinizi belirlemek ile başlayacaktır. Birden fazla hedef belirlemiş olduğunuzda başarıya ulaşmak sizin için daha da zorlaşacaktır. Örneğin, bir üniversite öğrencisi olarak; hem futbol takımında en iyi futbolcu, hem yüzme kulübünde en iyi yüzücü, hem de dans kulübünde en iyi dans eden kişi olmak istiyorsunuz.

Bütün bunları yapabilmek için bir gününüzün 48 saat kadar olması lazım bu durumda! Ne istediğiniz konusunda ne kadar fazla kararlı olursanız eğer temelden o kadar sağlam bir adım atmış olursunuz.

Hedefe Giden Yol Nasıl?

Araştırmaya başlamanın zamanı geldi. Belirlemiş olduğunuz hedef için ilk olarak tecrübe sahibi insanlar ile diyalog içerisinde olmanız gerekli. Sizin için yararlı olacak yazılı basından, internet sitelerinden, hocalardan bilgi almanız başarılı bir öğrenci olmak için attığınız önemli adımlardan birisi olabilir.

Kendinize uygun olan yollar bulmak sizi her zamankinden daha fazla motive eder, çalışmak için daha fazla hevesli olursunuz. Unutmayın hedefiniz için en doğru olan seçenek sizi başarıya götürecek en önemli detay olacaktır.

Vazgeçmek Hamurunuz da Varsa; Bırakın(!)

Başarıya ulaşmak her daim kolay olmayabilir. Fakat her sorunun bir çözümü olabileceğini beyninize kazıyın. Sorunların sonuçları umutsuzluğa kapılmanıza neden olabilir. Bunun yerine sorunun ana nedenine gidip, sorunun nedenini bulmanız çözüme daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Böyle durumlarda önünüze çıkan engellerin hedef ve amacınız için bir köprü olabileceğini unutmayın.

Başarınız Devamlı mı ?

Başarılı olmanın ve başarının ne kadar zahmetli olduğunu düşündüğünüzü tahmin ediyorum. Başarı kadar, bu başarı sürecini devam ettirebilmek yani bir kısır döngü durumuna getirebilmek de önemlidir. Bu devamlı olmayı sağlayabilmek, en az amacınıza ulaşabilmeniz kadar önemlidir.

Emek vermiş, verecek olduğunuz her şeyin olumlu bir dönüşü olacağını unutmayın. Mazeretlerden uzak, azim ve devamlılık, başarının temel ilkelerinden.

İbrahimcan Bodur

Leave a Comment

Giriş

Şifremi Unuttum

Do not have an account? Şimdi Kaydol

X